ORHAN’DAN İMZA KAMPANYASINA DESTEK

Erzurum Rabia Platformu, Mısır’da alınan idam kararlarını protesto etmek amacıyla Yakutiye Kent Meydanı’nda imza kampanyası başlattı. Bir haftalık program kapsamında imza kampanyası dışında ses getirecek bir dizi eylemlerle dünya mazlumlarına destek veriliyor ve Mısır’daki idam kararları protesto ediliyor. Program kapsamında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri de, Mısır’daki idam kararlarını ve dünya mazlumlarının sıkıntılarını tuale yansıtarak, kampanyaya destek oldular. 
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum Rabia Platformu’nun düzenlediği kampanyaya imza atarak destek verdi ve ardından ‘tuale yansıyanlar’ sergisini gezdi.
Erzurum Rabia Platformu’na duyarlılığından dolayı teşekkür eden Başkan Orhan, “Mısır’da demokrasinin korunması adına başlatılan mücadele, ne yazık ki darbe yönetiminin haksız ve hukuksuz kararlarıyla insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Darbe hükümetinin kararı hukuki değil, siyasidir ve ülkede antidemokratik bir sürecin yansıması olarak da tarihte yerini almıştır. İdam kararlarıyla, Mısır’da insanlık çok ağır bir yara almıştır. İşlenmek istenen insanlık suçuna karşı, Rabia Platformu’nun bu küresel eylemini destekliyor, uluslararası kamuoyunu da bu hukuksuz kararları durdurmaya davet ediyoruz.” dedi.
Erzurum Rabia Platformu Koordinatörü Emre Yaylalı da, 6 gün boyunca verilen idam kararlarını protesto edeceklerini hatırlatarak, Pazar günü başlayan protestoların Cumartesi günü kefenli yürüyüşle sona ereceğini ifade etti.
Yaylalı, “Suriye’de yüzlerce kişi sarin gazinden katlediliyor. Kent meydanında portatif sarin gaz atılacak aynı anda bin kişi yere yatacak. Cumartesi günü, Aziziye Parkı’ndan Narmanlı Camii önüne kadar kefenli yürüyüş yapılacak. Amacımız bütün dünyada bu işin muhataplarına imzalarımızı ve eylemlerimizi ulaştırmak. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’ya topladığımız imzaları ulaştıracağız. Mısır'ın şahsında bütün ümmetin sıkıntılarını dile getirmek, farkındalık oluşturmak ve engellemek için bu tür eylemler yapılacak. Bizler Uluslararası Rabia Platformu ve beraberinde bulunduğumuz diğer platformlar olarak küresel ve büyük bir kampanya yürütüyoruz. Erzurum’da da imza sayısı 100 bini aştı. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ile Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.